Strona główna > Wiedza-Edukacja-Rozwój > Centrum Cyklotronowe gotowe do walki z nowotworami

Centrum Cyklotronowe BronowiceOdbyło się już oficjalne otwarcie Centrum Cyklotronowego Bronowice. Uwieńczyło to kilkuletnie prace budowlane nad nowoczesnym obiektem. Budowę centrum udało się zrealizować dzięki temu, że pozyskane było dofinansowanie z Programu Innowacyjna Gospodarka w kwocie 265 milionów złotych.

cyklotron bronowiceNowy budynek, który powstał ma specjalny bunkier osłonowy, który wyposażony jest w cyklotron Proteus C-235 i stanowiska Gantry, które pozwalają na prowadzenie protonowej terapii. Ta nowoczesna metoda leczenia nowotworów, które usytuowane są w trudnych miejscach staje się obecnie bardzo popularna. Terapia do tej pory stosowana jest jedynie w kilku ośrodkach na całym świecie, przede wszystkim są to Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia. W naszym kraju będzie to pierwsze miejsce, w którym takie leczenie stanie się możliwe.

Zainstalowany cyklotron Proteus to uniwersalne narzędzie, które pozwala na skuteczną pracę naukowców i lekarzy. Dzięki właściwościom urządzenia fizycy oraz inni naukowcy mogą stosować przez cyklotron specjalne wiązki protonów, i dzięki nim prowadzone mogą być badania właściwości materii, która jest szczególnie wrażliwa na materiał biologiczny promieniowania czy elektroniki w lotach w kosmos. Cyklotron znajduje także zastosowanie w terapii protonowej.

cyklotron w BronowicachJest to urządzenie, które waży 220 ton i rozpędza protony do bardzo dużych prędkości a potem naświetla nimi te tkanki pacjenta, które są objęte chorobą. Te stanowiska terapeutyczne, które są oddane obecnie do użytku będą przede wszystkim stosowane w leczeniu guzów nowotworowych i stanie się to od początku 2016 roku. Stanowiska mają nowoczesne wiązki skanujące, które umożliwią precyzyjne promieniowanie tkanki chorej przy oszczędzaniu zdrowych tkanek.

Centrum Cyklotronowe Bronowice powstało dzięki temu, że udało się wykorzystać projekty dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka: Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej – Faza 1: Centrum Cyklotronowe Bronowice oraz Centrum Cyklotronowe Bronowice – stanowisko Gantry.