Strona główna > Inteligentny rozwój > Prąd z gazów odpadowych

Prąd z gazów odpadowych

skotan prąd z gazówW 2014 roku w Kędzierzynie-Koźlu udało się otworzyć wyjątkową instalację prądotwórczą, która w swojej pracy wykorzystuje wodór oraz gazy palne. Inwestycja jest efektem prowadzonej współpracy między spółką Skotan oraz Politechniką Krakowską i Wrocławską.

Prąd z gazów odpadowych kędzierzyn

Lokalizacja nie jest tutaj przypadkowa, ponieważ wszystko znalazło się na terenie Zakładów Azotowych Grupa Azoty. Powstający w czasie pracy takiego zakładu gaz odpadowy, który pojawia się w wyniku procesów chemicznych następnie będzie wykorzystywany do produkowania energii.

Inwestycja jest wynikiem projektu: Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych. Jest to projekt, który dostał 25 mln złotych dofinansowania w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. Koszt całej instalacji sięgnął 40 milionów, ale był możliwy do zrealizowania właśnie dzięki funduszom z UE. Był to dobry zbieg okoliczności jak podkreśla Marek Pawełczyk z firmy Skotan.

Projekt charakteryzuje się wieloma cechami, które mogą o nim wiele powiedzieć:

- innowacyjność - to pierwsza taka instalacja w naszym kraju

- ekologiczność - wykorzystuje się gazy odpadowe, dzięki czemu zmniejszone są obciążenia dla środowiska

- potencjał rynkowy - w bieżącym roku prawdopodobnie nowa technologia będzie skomercjalizowana.

kędzierzyn koźle azoty - dotacje unijneZ punktu widzenia Programu Innowacyjna Gospodarka a przede wszystkim Programu Inteligentny Rozwój projekty te są bardzo pożądane. Dzięki nim realizuje się bowiem w sposób doskonały skuteczna współpraca między przemysłem a biznesem. Obrazowo mówiąc następuje przeniesienie technologii z próbówki na większą skalę.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie gazów odpadowych do produkcji energii, to będzie to jeden z nowocześniejszych sposobów. W związku z tym, że zasoby tradycyjne zaczynają się kurczyć a do atmosfery dostaje się masa CO2 ciągle poszukiwane są jakieś alternatywne rozwiązania, które mogą sprawić, że rozwój będzie zrównoważony. Wśród nich znajdzie się wykorzystywanie biomasy, fotowoltaika, czy korzystanie z mas powietrza w ramach elektrowni wiatrowych.