Strona główna > Infrastruktura i środowisko > Alternatywa dla jednorazowych naczyń

biodegradowalne talerzeChyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pojęcie innowacyjności będzie bardzo szerokie i dotyczyć może naprawdę różnych obszarów. Mogą o tym przekonywać również te wszystkie wynalazki z jakimi często się spotykamy. Już jakiś czas słyszeliśmy o tym, że produkuje się plastik z kukurydzy. A teraz dostajemy talerze produkowane z otrąb pszennych.

ekologicznew talerze z otrąbProdukt ten powstał dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Naczynia produkowane przez markę Biotrem mogą się stać elementem, który zastąpi plastikowe sztućce oraz tacki, które po grillowaniu znajdują się w naszych śmietnikach.

Otręby jakie używane są w czasie produkcji talerzy będą biodegradowalne, co jest bardzo ważne, ponieważ talerz można utylizować z resztą jedzenia. W przeciwieństwie do plastikowych odpowiedników te produkty Marki Biotrem nie będą miały w swoim składzie szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć do żywności w czasie podgrzewania. Naczynia nadają się do używania w piekarniku oraz mikrofali.

Co ciekawe, wyroby te nie będą się odkształcać, a dzięki temu, że mają właściwości izolacyjne nie powinniśmy się poparzyć. Są również twarde, dlatego można podawać w nich produkty płynne. Pomysłodawca tego wynalazku podkreśla, że zastosowane zostało innowacyjne podejście do ekologii.

talerze z otrąbTechnologia opiera się tutaj na produkcji z otrąb, które są produktem ubocznym w czasie produkcji mąki.

Producent podkreśla, że wszystkie wykonywane w czasie produkcji prace odbywają się bez używania substancji chemicznych. Wykorzystuje się ciśnienie i temperaturę, dzięki czemu da się uzyskać odpowiedni kształt i można utrwalić takie naczynia. A dodatkowo - co ważne dla alergików - nie znajdziemy w składzie żadnych substancji uczulających.