Strona główna > Polska cyfrowa > Nowoczesne przetwarzanie danych
exea data center toruńEXEA DATA CENTER – nowoczesne centrum przetwarzania danych w Toruniu - to jedno z najbardziej nowoczesnych i jednocześnie największych centrów przetwarzania danych w Polsce zostało stworzone w Toruńskim Parku Technologicznym.

Już w chwili projektowania tego centrum zostało ono pomyślane jako centrum, które będzie świadczyło usługi związane z cloud computing, czyli z modelem chmury obliczeniowej. Cloud computing uważane jest za największe możliwości, jakie otworzą się przed branżą ICT.

centrum szkoleniowo-konferencyjne toruńCentrum przetwarzania danych zostało dofinansowane z pieniędzy pochodzących z programu „Innowacyjna Gospodarka”. Jego budowa była częścią znacznie większego projektu noszącego nazwę „Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego”.

Na EXEA DATA CENTER składają się cztery, niezależne od siebie, serwery umieszczone w komorach o powierzchni ośmiuset metrów kwadratowych. W każdej z tych komór może się zmieścić 320 szaf serwerowych o pełnych wymiarach. Dodatkowo w EXEA DATA CENTER zbudowano dużą infrastrukturę zapleczową. Powierzchnia tego zaplecza wynosi cztery tysiące siedemset metrów kwadratowych.

Obiekty zostały wyposażone w bardzo nowoczesną klimatyzację oraz w bardzo precyzyjny system wentylacyjny. W urządzeniach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych zastosowano bardzo innowacyjny system chłodzący in row. System ten wykorzystuje technologię free cooling, która jest bardzo przyjazna dla środowiska naturalnego. Ciągłą pracę urządzeń zapewnia generator, którego moc wynosi 2 MW. Dodatkowo pomyślano o bezpieczeństwie informatycznym i fizycznym.

nowoczesne centrum przeptwarzania danych toruńW EXEA DATA CENTER zbudowano również zaplecze szkoleniowo-konferencyjne. Istnieje także możliwość wynajmowania przez klientów Toruńskiego Parku Technologicznego powierzchni przeznaczonych na działalność firm informatycznych. Działalność Centrum ma być oparta o usługi realizowane w systemie cloud computing. Centrum ma zajmować się udostępnianiem zasobów informatycznych. System cloud computing pozwoli na pobieranie opłat nie za oprogramowanie, ale za realizację usługi. Dzięki temu wiele przedsiębiorstw zyska dostęp do najnowszych technologii za niewspółmiernie niską cenę.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane za sumę 91,1 miliona złotych. Całość przedsięwzięcia została dofinansowana sumą 54,2 miliona złotych pochodzących z funduszy z Unii Europejskiej.