Strona główna > Wiedza-Edukacja-Rozwój > Krakowscy przedsiębiorcy z nowym inkubatorem

akademicki inkubator przedsiębiorczościAkademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zdecydowały się otworzyć swój obiekt na terenie Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. W otwarciu tego biura uczestniczyła między innymi Iwona Wendel, która podkreślała, że z Funduszy Europejskich bardzo mocno wspiera się przedsiębiorczość w ostatnich latach.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w PolsceFundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zdołała pozyskać aż 81 milionów z Programu Innowacyjna Gospodarka, na to, by realizować cztery projekty związane ze wspieraniem młodych przedsiębiorców. Największy program ukierunkowany jest w stronę nowoczesnych usług dla MŚP i wsparcie innowacyjnych rozwiązań technicznych i informatycznych.

W ramach tego projektu funkcjonuje już 50 inkubatorów, które działają w 24 miastach i 10 nowoczesnych punktów wsparcia. Według danych z AIP wynika, że około 7 tysięcy młodych przedsiębiorców skorzystało już z różnych form wsparcia. Obecnie działa tam około 1700 różnych firm. Nowy inkubator będzie kolejnym biurem w Krakowie., do dyspozycji będzie tam 160 metrów kwadratowych powierzchni gdzie będą przestrzenie biurowe dla start-upów a także sala konferencyjna.

W Krakowie mamy już też pięć innych biur, które działają na krakowskich uczelniach wyższych. Wiceminister starała się podkreślać, że w nowej perspektywie UE bardzo ważną sprawą będzie właśnie wspieranie przedsiębiorczości. Dodała również, że będzie nacisk na tworzenie nowoczesnych firm, które mają powstawać przede wszystkim w zgodzie z innowacyjnymi propozycjami, które będą się pojawiać.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytet PapieskiRozwijanie nowych firm ma być także realizowane w Programie Inteligentny Rozwój. Tutaj szczególny nacisk będzie położony na firmy, które mają wiele innowacyjnych pomysłów lub też komercjalizację pracy B+R. Finansowanie ma dotyczyć tych działań, które będą wpływać między innymi na większą aktywność inwestorów prywatnych, którzy będą chcieli wykładać swój kapitał.

W Programie Polska Wschodnia realizowane mają być działania "Platforma startowa dla nowych pomysłów". Tutaj pojawić się ma wsparcie dla młodych osób po szkołach wyższych, którzy chcą realizować swoje innowacyjne pomysły na terenie Polski Wschodniej. Platformy będą zapewniać również usługi powiązane luźno z biznesem a także specjalistyczne wsparcie finansowe. W programach regionalnych będą dostępne także wsparcia usług, które są oferowane przez inkubatory przedsiębiorczości.