Strona główna > Inteligentny rozwój > Premiera nowej edycji polskiej Syrenki

nowa polska syrena 2015Dzięki temu, że udało się dostać dofinansowanie z Programu Innowacyjne Gospodarka nowa Syrenka będzie produkowana już niedługo w Kutnie. W pokazie premierowym uczestniczyła nawet wiceminister infrastruktury i rozwoju. Finansowanie tego przedsięwzięcia stało się możliwe właśnie ze względu na środki z Programu Innowacyjna Gospodarka, który przewiduje wsparcie prac związanych z demonstracją i prototypowaniem nowych rozwiązań.

nowa polska syrenkaCały projekt i jego wartość sięgnął prawie 7,5 miliona złotych, a dofinansowanie sięgnęło 4,5 miliona. Wspierane są tutaj projekty, które powstają na styku nauki oraz gospodarki. Gospodarka oparta na wiedzy, innowacjach, inteligentnych specjalizacjach. Takie terminy są bardzo często wskazywane, gdy podejmowana jest dyskusja na temat dalszego rozwoju gospodarczego.

Szukanie potencjałów, które będą związane z kreatywnością to obecnie niezwykle ważna sprawa. W ostatnich latach jest również coraz więcej nakładów na badania i rozwój. Nie chodzi jedynie o to, by zasoby wiedzy poszerzać, ale po to, by praktycznie wykorzystywać je w gospodarce.

Nowa Syrenka ma mieć silnik o mocy 90 KM i pojemność 1,4 l. Nadwozie wykonywane będzie z delikatnych materiałów, które wsparte zostaną nowoczesną konstrukcją nośną. Wszystko będzie wykonywane przy zachowaniu unijnych dyrektyw. Parametry auta mają być takie, że uda się zachować niskie koszty eksploatacji przy jednoczesnych dobrych osiągach.

nowa edycja syrenkiPoczątkowo powstać ma 50 pojazdów, w kolejnym sto a potem 300 rocznie. Nie będzie to więc typowa masówka, ale ma być osobna linia produkcyjna tego auta. Dlatego, jeśli okaże się, że nowa Syrenka wzbudzi większe zainteresowanie to moce produkcyjne będzie można zwiększać. W czasie prezentacji pojazdu wiceminister Iwona Wendel mówiła o tym, że mamy nowoczesne możliwości, które pozwalają na realizację innowacyjnych pomysłów właśnie z puli nowych środków z UE.

Program Inteligentny Rozwój to następca Innowacyjnej Gospodarki i ma przynieść Polsce 8,6 mld Euro. Pieniądze mają być wykorzystywane na innowacyjne badania nad nowoczesnymi usługami, produktami oraz technologiami. Planujemy również kontynuowanie konkursów na nowe projekty, które mają sprawić, że będzie można wprowadzić do produkcji nowe innowacyjne formy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju już ma za sobą jedno takie działanie promocyjne, które jak się okazało przyniosło wiele pozytywnych pomysłów.